ÇAĞRI... HER DEM ÇAĞRIM

 


Okumak için tıklayınız...

 

 

 

 

Üye Girişi

 

 

Haber Listesi

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

 

Zeynep Aliş

Yaşamın kalemi

Zeynep B.

Zamana notlar

Ahmet Musaoğlu

Trabzon/Spor

Neslihan A. Süral

hayata eşlik etmek!

Gülşah Kalaycı

Yaşama dair

Ahmet Musaoğlu

İnsanın Gerçeği

Bartholomeos çayını bolca da iç, bizi toprağımızda "gözünüz olması" rahatsız eder, Ahmet Musaoğlu
17.08.2010

Bay Bartholomeos için yorumum: Bize saygı göstermek istiyorsanız, toprağımızda gözünüz olmadığınızı açıklamanız gerekiyor... yoksa biz oruçluyken istediğini kadar çayımızı için... bizi enayi yerine koyma!...  

Hoşgörü ‘BELASINDAN’ söz eden Bartholomeos’a sormaya değmez mi: Mora’daki isyancılara yardım ettiği için Sultan İkinci Mahmut’un emriyle 1821’de idam edilen Patrik İkinci Gregorios’a verilen cezayı protesto için 189 senedir kapalı tutulan Patrikhane’deki “kin kapısı”nın açılmasını ne zaman düşünüyor!...

............................

'Zamanında az bardak yıkamadım'

Gürkan Ata / Akşam Gazetesi,17.08.2010

 

Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Sümela Manastırı'nda yönettiği ayinin ardından Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç'le ilçede gezdi, çay bahçesine gitti. 'Eminim ki Sümela'da yaşamış olduğumuz tarihi gün yurtdışındaki büyük Hıristiyan kitleler tarafından çok takdir edilecek bir olaydır' diyen Bartholomeos, 'Sümela'da yaşanan mutlu gelişme Türkiye'yi seven, Türkiye'ye destek veren komşuları kadar Türkiye'yi AB dahilinde görmek isteyenler tarafından son derece takdir edilecektir' ifadelerini kullandı. Çay bahçesinde vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılaşan Patrik Bartholomeos, Belediye Başkanı Ertuğrul Genç'e dönerek, 'Türk halkının hoşgörüsü tarihte her zaman yerini almıştır. Gördüğümüz dostluk ve kardeşlik bizi son derece umutlandırmış, sevindirmiştir. Her yıl daha çok insan gelecektir' dedi. Bartholomeos, kendisine çay ikram etmek isteyen esnafa teşekkür etti, 'Bize ibadet ederken çok saygılı oldunuz, çok mutlu ettiniz. Şimdi siz oruç  tutarken karşınızda çay içmek istemiyorum, size çok saygı duyuyorum' dedi.

Sümela'daki ayinin ardından Van Akdamar Kilisesi'nde de 18 - 20 Eylül'de ayin düzenlenecek. Van Valiliği, genelge yayınlayarak, gelecek turistlerin en iyi şekilde ağırlanması için kurum ve kuruluşlara uyarıda bulundu. Genelgede, fiyatların komisyonlarca belirlendiği de hatırlatıldı.

SÜMELA'DAKİ AYİN DÜNYA BASININDA
Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilen 'tarihi' ayin, tüm dünyada yankı buldu.
Wall Street Journal:  Gazete, 'Türkiye'deki siyasi atmosferin, İslami eğilimli hükümetin 1 yıl öncesine kadar 2 kilisenin açılışını kabul etmesinden bu yana değiştiği, Kürtlere yönelik 'demokratik açılım'ın pek yürümediği, Türkiye-Ermenistan görüşmelerinin dondurulduğu yorumunu yaptı.
Financal Times:  Bir ayine izin verilmesi için geçen yıl yapılan girişimlerin, başarısızlığa uğramanın olumsuz yansımalarının, Türk hükümetini kısıtlamalarını gevşemeye ikna ettiği yorumunu yapan gazete, Türk hükümetinin bu kararıyla hem komşu ülkelerle ilişkileri iyileştirmek hem de AB üyeliği sürecini güçlendirmeyi amaçlandığı görüşünü savundu. 
La Vanguardia: İspanya'nın büyük gazetelerinden La Vanguardia da, Türk makamlarının verdiği özel izinle ayini yöneten Patrik Bartolomeos'un dinler arası hoşgörü, barış ve anlayış için çağrıda bulunduğunu belirterek 'Aşırı milliyetçi Türklerin muhalefetine karşın ayin olaysız geçti' diye yazdı.

LİSE BİTENE KADAR YER SÜPÜRDÜM!
Maçka'daki gezisi sırasında gençlerle de bol bol sohbet eden Bartholomeos, herkese ne iş yaptığını sordu. Bartholomeos, çay bahçesinde çalıştıklarını öğrendiği 2 gence ise, 'Ben de uzun yıllar kahvehanecilik yaptım. Babam Hristo Bartholomeos'un Gökçeada'da kahvehanesi ve onun hemen köşebaşında da bir berber dükkanı vardı. Lise bitene kadar oralarda çalıştım, yerleri süpürdüm, temizledim. Çay demledim, dağıttım. Az bardak yıkamadım. Mesleğin küçüğü büyüğü yoktur. Ama ne olursa olsun mesleğinizle gurur duyun' diye nasihat etti. Bartholomeos, çaycı gençlerin ikram ettiği çayı da Ramazan'da saygısızlık yapmamak için teşekkür ederek geri çevirdi.

 

 

                                                                      Ana Sayfa  Eserler   Yazar Hakkında   Basın Galerisi   Videolar    Ziyaretçi Defter    Sunum İzle       İletişim